שיאצו

בבסיס תורת הטיפול במגע קיימת אמונה שבריאות היא ברת השגה לכל אדם ומחלה נובעת מחוסר איזון .והרמוניה שבין האדם לעצמו ולסביבתו
מטפל שואף, על ידי תמיכה בכוחות הריפוי הקיימים בכל אדם להשיב את המטופל למצב של בריאות ואיזון ע”י הנעת אנרגיית החיים, שחרור חסימות של אנרגיה ודם וחיזוק הצ’י (אנרגיית החיים).
הייחוד בטיפול שיאצו הוא המגע התומך והמרגיע, אשר מעניק תחושת
בטחון והזדמנות להרפות. במגע זה יש עדינות גדולה יחד עם עומק רב.
בטיפול שיאצו ישנה חשיבות גדולה לקשר הנוצר בין המטפל והמטופל ברגע הטיפול, המטפל מגייס הקשבה במגע בכל רגע ורגע – כך שישנה חשיבות רבה לנוכחות “כאן ועכשיו”. טיפול בשיאצו הוא הזמנה לחוויה אחרת של הגוף והנפש, חוויה מאזנת, מחדשת ובונה.

312197_115767601865275_1868470963_n

מהות הטיפול בשיאצו היא אומנות ההקשבה…להטות את אוזנינו לעולם הפנימי ,להקשיב לתחושות,להקשיב לרגשות,להקשיב ללא שיפוט.

ההקשבה פותחת את הצינור האנרגטי שאנחנו מהווים,תהליך שהוא הכלה וקבלה עצמית. כל ניסיון להטות או לשנות רגשות לא רצויים, עושה את הפעולה ההפוכה, וגורם לכיווץ של אותו צינור.

קבלה מרחיבה ומחזקת אותנו.קבלה יוצרת ביטחון עצמי אמיתי, ומעל הכל חיבור ליעוד. כך גם בטיפול השיאצו. הקשבה לגופנפש של המטופל,הבאה מהיכולת להכיל ולא לשפוט,

יוצרת תנועת אנרגיה בגופנפש של המטופל, תנועה שמביאה להטמרה ולהורדת קליפות. הפעלת הלחץ על ערוצי האנרגיה היא סוג של מדיטציה בתנועה. ידי המטפל נמצאות בנקודת

אנרגיה מסוימת ,הפעלת הלחץ עליה יוצרת הדהוד בכל הגופנפש של המטופל. למרות שהשיאצו הוא צירוף של קאטות (צירוף של תנועות), לעיתים מאד אקטיביות

ונמרצות, מה שמוגדר כאנרגיה בעלת אופי יאנג,בפועל ,מבחינה תירפואית, הוא טיפול מאד יין,כלומר טיפול המחלחל עמוק מאד לגופו ונפשו של המטופל.

הקשבה פירושה “להיות שם”,המטפל “נמצא שם” כדי להטות אוזנו למטופל. והמטופל כתוצאה מתהליך זה לומד להקשיב לקולו הפנימי.

297449_115752528533449_2083009367_n

קיימות השערות שונות באשר לנסיבות ולזמן, שבהם נוצרה אומנות השיאצו. יש הטוענים כי זוהי אומנות בת 5000 שנים, אחרים טוענים שהיא בת 100 שנה בלבד. ככל שאנו מתקרבים למהות השיאצו מתברר לנו, שהיא למעשה בת אלמוות.

השיאצו היא תולדה של הסדר הטבעי, שבא לידי ביטוי בתקשורת אנושית בסיסית. סדר זה הנו תהליך של יצירת איזון, שהוא הפעילות העיקרית של כל סוגי החיים. במובן זה מתקיים שיאצו בטבע באופן טבעי, במערכת הבקרה והאיזון של עולם החי, הצומח, היסודות והאנרגיות, ובכל תחומי החיים של בני האדם. תהליך זה מתקיים בגופינו בצורה של איזון בין חומצה ובסיס, ויסות החום, ייצור כדוריות אדומות ולבנות, איזון רמת הסוכר, ההורמונים וגו’. הוא מתרחש בחושים, ברגשות ובמחשבה וכן במישור החברתי והאידיולוגי.

דרכו של הטבע במצב של יציאה מאיזון היא לייצר תגובה נגדית, שתשמור על שיווי המשקל. צורת ביטוי לכך יכולה להיות רעידות אדמה, התפרצויות הרי געש, סופות, שינוי בלחץ האטמוספרי או שינוי במעלות החום. תהליך זה מתקיים גם בבני אדם לשם שמירה על המבנה ועל התפקוד של הדם בסביבתו. אם אנו מאבדים את האיזון בדרך כלשהי, מופיע גירוי להופעתה של תנועה הפוכה. כאשר אנו נחלשים, למשל, נוצר מצב, שיוצר כוח. הטבע פועל על פי חוקי משיכה ודחייה. כל מה שמתקרב אלינו או מתרחק מאיתנו הוא תוצאה של מצב שאנו יוצרים במודע או שלא במודע בהתאם לאורח חיינו. התנועה שמטרתה להשיג איזון יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות. היא עשויה להופיע בתחום הבריאות, בדרגות שונות כגון התקררות, הצטננות, אבנים בכליות, סרטן וכו’… בחיי היום-יום היא מופיעה בתחום הרומנטיקה, ביחסים בין בני אדם, בהצלחה או בכישלון כספי, בפציעה או בתאונה. כל אלה הם דוגמאות לשינויים אנרגטיים שמטרתם להשיג את ההרמוניה שעליה בנוי היקום כולו.

כבני אדם קיימת בנו התכונה הייחודית שהיא האפשרות לבחור את הדרך להשגת האיזון. התפתחות כושר השיפוט מאפשרת לאדם ליצור את האפשרויות ולבחור ביניהן במקום להיות נשלט על ידי החלטות בלתי מודעות.

אמנות השיאצו, המיועדת לאיזון האנרגיות שלנו, היא תכונה הטבועה בכל בן אנוש. בשיאצו משמשות הידיים כהארכה לליבנו וכביטוי לאהבתינו. הבסיס המשותף הרחב של אומנות זו מאפשר לכל אחד להעניק ולקבל טיפול יעיל. שיאצו מחבר אותנו למשהו חיוני ביותר בחיינו, והוא תנאי הכרחי בריאותנו ואושרנו.

בבסיס גישתם של אנשי המזרח הרחוק לכל תחומי הביטוי – אמנות, מדע, אדריכלות, גננות, עסקים וכו’, קיימת הבנה טבעית ואינטואיטיבית, שהיקום נוצר מ”מקור” בלתי מוגבל, המייצר ללא הרף אנרגיית ” צ’י”. הצ’י או בתרגומה “אנרגיית החיים”, מתגבשת ומופיעה בצורות שונות בעולם הגישמי.

מערכת העצבים העצמאית ותגובותיה בן אמצעי מיוחד במינו לגישור בין תפיסת העולם המערבית והמזרחית. בעוד שההתייחסות למערכת זו היא כאל מערכת פיסיולוגית ובמנה אנטומי, תפקידה הברור לעין של מערכת העצבים הוא לקבל אנרגיה וגירויים מהסביבה החיצונית ולהעביר אותם בכל הגוף והמחשבה. כמו כן, מערכת העצבים אוספת את התוצר האנרגטי של פעילות הגוף\ מחשבה ומשדרת אותו חזרה לרמה שונה של הסביבה שלנו. בגוף מספר מערכות, מערכות גשמיות ורוחניות, בעוד שהמערכות הגישמיות יותר, כגון מערכת כלי הדם ומערכת איברי הנשימה, קלות לזיהוי, בעוד שהמערכות הבלתי נראות, כמו עולם הרגשות, ניתנות לתפיסה רק באמצעות חושבים גבוהים יותר, המתפתחים באופן טבעי בתוך כדי תרגול יוגה, מדיטציה, תרגול רוחני ושיאצו. מספר רב זה של מערכות, שלכל אחת תפקיד שונה ברמה האנרגטית, יוצרות בתוך כדי שיתוף פעולה את היקום הפנימי והחיצוני שלנו. כך גם חקר מערכת העצבים העצמאית ושני ענפיה הם דוגמא לפרדוקס העולמי של שני כוחות הפוכים ומנוגדים לכאורה, היוצרים הרמוניה. באמצעות ההבנה, כיצד העור מגיב למגע וכיצד מופעלות תגובות אלה על ידי מערכת העצבים, אנו יכולים לחוש ולזהות שינויים במערכות האנרגיה המעודנות יותר.

התקופה שאנו חיים בה, מחייבת שינוי במשמעות ובדרך יישומה של אומנות זו, שהיא כלי נפלא לדרך הביטוי האנושית. האנושות כולה היא מערכת אנרגיה אחת, המתפקדת בתוך הביבה, ומצב האיזון בתוך המערכת משפיע על הטבע כולו. בימינו אנו, בשעה ש”מערכת” האנושות תרה נואשות אחר הרמוניה, יש צורך דחוף בתרגול פשוט ובשימוש נרחב באחת התכונות הטבעיות ביותר שלנו, שהיא שיאצו.

התרגום המקובל למילה שיאצו הוא לחיצה של האצבע, או האגודל. פירוש הדבר שלחיצות של המטפל על גופו של אדם אחר יוצרות תגובות מסויימות ושינויים בתפקודי הגוף. בשיאצו יש שילוב של טפיחות, מתיחות, טלטולים ולחיצות. הפעלת הלחץ יכולה להיעשות באמות, במרפקים, בכות הידיים, בכפות הרגליים ובברכיים.

לאחר טיפול שיאצו ירגיש המטופל קליל, מאוזן יותר וייהנה מתחושת שלווה. הגוף יתפקד ללא הפרעות , והאדם ירגיש מלא בחיוניות. לעתים קרובות השינה שתבוא לאחר הטיפול, תהיה עמוקה ורגועה יותר. באופן זה ניתן להקטין את מספר שעות השינה. תסמינים ( סימפטומים) כגון: נוקשות, כאבי ראש, כבדות וכאבי גב נעלמים, ושיפור ניכר חל בבהירות ובמהירות המחשבה. טיפול שיאצו יכול לפתור בעיות באיברי המין, בעיות פיריון, בעיות במחזור הדם, בעיות יציבה ובעיות נפשיות על ידי כך שהוא מסייע למערכות הראשוניות של הגוף לחזור לרמה תקינה של איזון ופעילות.

541040_352169584891741_604729863_n

באהבה,

מרינה קושניר

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s