כאבי ראש

4.2.7
קיימים סוגים שונים של כאבי ראש, הנפוצים ביותר הם כאב ראש תעוקתי  ומיגרנה.

כאב ראש תעוקתי -TENSION HEADACHE                                                                           זהו כאב הראש הנפוץ ביותר. הוא מופיע לרוב ככאב מפושט, דו צדדי ויש שמתארים אותו כתחושה של חגורה הדוקה ולוחצת סביב הראש. הכאב התעוקתי יהיה מלווה לעיתים במתח שרירי של שרירי הצוואר ולעיתים יופיע בתגובה למתח נפשי.

מיגרנה-מיגרנה היא הפרעה נוירו-וסקולרית (של העצבים וכלי הדם), היא באה לידיי ביטוי בהתקפים של כאב פועם, עמום או חזק, בצד אחד או בשני צידיי הראש. ההפרעה נפוצה יותר בקרב נשים. הכאב בזמן התקפת המיגרנה יכול לזוז מצד אחד לשני ואף להקרין לצואר ולכתפיים, הכאב יכול להיות מלווה בבחילות או הקאות ורגישות לאור ולרעש. לאחר המיגרנה יכולה להופיע תחושת עייפות, עצבנות וקושי בריכוז. הכאב יכול להמשך בין מספר שעות למספר ימים.

במיגרנה טיפוסית לרוב נבחין בסימפטומים אופיניים נוספים המופיעים לפני המיגרנה עצמה, הפרעות בראיה בצד אחד או בשני הצדדים, שינויי במצבי הרוח ועייפות. לעיתים מופיעה גם תופעה הנקראת אאורה (aura) אשר מתבטאת בהפרעה בראייה המלווה בהבזקי אורות מרצדים או קוים של אור ולעיתים גם בנימול של אזור הפנים, הזרוע או היד והפרעות בדיבור.

הגורם למיגרנה אינו ידוע עדיין, אך ההשערה המקובלת כיום היא שהיא נובעת מבעיות בכלי דם ובשחרור לא מאוזן של כימיקלים מסוימים כמו סרוטונין ודופמין. ישנם טריגרים נוספים שיכולים גם הם לעודד התקפת מיגרנה אצל אנשים מסוימים .בנוסף, ידועה שישנה השפעה גנטית ונמצא גם שחלק מהמיגרנות מתחילות להופיע לאחר טראומת ראש.

הגורמים העיקריים לכאבי ראש ומיגרנות:

–  גורמים פסיכולוגיים- לחץ נפשי, חרדה, מתח, דיכאון.
– תזונה-תזונה לא סדירה, מאכלים מסוימים (שוקולד, מוצרי חלב, יין אדום, מונוסודיום גלוטומט).

– גורמים סביבתיים- רעש, אור בוהק ומסנוור, ריחות, שינויי מזג אויר.
 גורמים הורמונאליים- מחזור חודשי, גלולות למניעת הריון.
 אורח חיים- שינוי בדפוס השינה, עישון ועוד.הרפואה המערבית מתמקדת בטיפול בתופעת הכאב, התרופות הקיימות כיום למיגרנה פועלות על מערכת הסרוטונין ומטרתן להפסיק את השינויים בכלי הדם הגורמים למיגרנה. במיגרנה עם התקפים תדירים נותנים לעיתים תרופות למניעת דיכאון, המאזנות את פעולתן של מערכות הכאב במוח, לעתים נעשה שימוש בתרופות המיועדות לפרכוסים המשפיעות על הפעילות החשמלית של תאי העצב ומטרתן לאזן את מנגנוני הכאב שבמוח ובכך למנוע מיגרנה. במקרים מסוימים מטפלים במיגרנות באמצעות זריקות בוטולינום טוקסין- רעלן המוזרק לשרירים וגורם לשיתוק מבוקר שלהם.

הרפואה הסינית מתייחסת למיגרנה ולכאבי ראש כהפרעה בזרימת האנרגיה בגוף. הזרימה התקינה מושפעת ממצבים נפשיים/ריגשיים, כמו-לחץ, כעס, מחשבות טורדניות, תשישות ומתח ומגורמים סביבתיים שונים ואורח החיים. בטיפול ברפואה הסינית, בנוסף לטיפול בכאב במצב האקוטי, נתייחס לכל אחד מהגורמים לכאב ובכך נטפל במקור הבעיה במטרה להימנע מהישנותה. הרפואה הסינית הוכחה כיעילה מאוד בתחום כאבי ראש בכלל ומיגרנות בפרט היא נותנת מענה אפקטיבי תוך הורדת תדירות ההתקפים, עוצמתם והפגת הכאב.

הטיפול מתבצע במגע, צמחי מרפא סיניים, דיקור ואם יש צורך ינתנו גם המלצות תזונה מתאימות  .
מומלץ לטפל כטיפול מונע בזמן רגיעה, בין התקפים וכמובן במצב אקוטי להקלה בזמן התקף.

מספר המלצות למניעה:
– להקפיד על שעות שינה מספיקות.
– לנסות ולהימנע ממתח נפשי ומאמץ קיצוני.
– להקפיד על תזונה סדירה (זמני ארוחות, דילוג על ארוחות) ומאוזנת.
– לשים לב ולהימנע ממזונות שמגבירים את המיגרנה (שוקולד, מונוסודיום-גלוקומט, מוצרי חלב).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s